środa, 21 października 2015

Kicad – daily build install

Do robienia płytek na rynku liczą się głównie moim zdaniem 3 oprogramowania:
→ Altium Designer - super skuteczny, lecz niestety drogi
→ Pads - również bardzo dobry i szczęśliwie tańszy
→ Kicad - darmowy i dobry, przy okazji mocno rozwijany

Uwaga: Eagle nie jest dobrym softem, dostaje 2 na starcie za ciulowo rozwiązane połączenia ścieżek na schemacie. Po tym jak miałem nie popodłączane pady nie zapłacił bym za to by móc robić w nim płytki grosza, pomijając np. ciężkie dodawanie nowego komponentu, czy możliwość rysowania ścieżki na ścieżce (sic!) w layoucie. W skrócie – jeśli ktoś chce profesjonalnie robić elektronikę w Eaglu to daję mu krzyżyk na drogę.

Z uwagi na to że Altium jest nieprzystępnie drogi, pads na start również, Kicad zostaje dla nas oczywistym wyborem. Poza tym jak to brzmi: używam oprogramowania współ tworzonego w Cernie.

Uwaga: Chcąc mieć najbardziej wypasioną wersję Kicada najlepiej mieć wersję z daily build'ów, albo z stabilnego developmentu. Nie wiem jak teraz, ale rzeczy takich jak push and shove – którego nie da się nie pokochać, nie było do niedawna w oficjalnych stable releasach. Pomijając że wersja na Windowsa była delikatnie przedpotopowa :)

Instalacja Kicada w wersji daily build a nie żyli spokojnie długo i szczęśliwie ma jedną główną zaletę i jedną główną wadę:
→ zaletą jest możliwość używania nowych, lepszych narzędzi. np. tool'a do rysowania ścieżek mikrofalowych, czy ukochane push and shove.
→ Wadą jest konieczność pamiętania o ctrl+s ponieważ potrafi się czasem wywalić. Najlepiej też postawić sobie repozytorium by pamiętać też poprzednie wersje płytek – serio, to naprawdę może się przydać.

Instalacja:
Wchodzimy na:
https://launchpad.net/~js-reynaud/+archive/ubuntu/kicad-package-daily-stable
Wybieramy naszą dystrybucję linuxa i wybieramy ppa (w moim przypadku był to Thrusty 14.04). Następnie ppa trzeba skopiować ppa i dodać do naszego systemu, zaktualizować źródła i zainstaloawć kicada:

sudo add-apt-repository "deb http://ppa.launchpad.net/js-reynaud/ppa-kicad/ubuntu trusty main"
sudo apt-get update
sudo apt-get install kicad
Pogrubioną czcionką to co musimy podmienić z ww. strony.

Jeśli update nie przechodzi pomyślnie prawdopodobnie Twojemu package managerowi nie zgadzają się klucze. By je bezboleśnie dodać z automatu możemy zainstalować:

sudo apt-get install y-ppa-manager

I użyć go (okienkowo) do dodania klucza. Wchodząc w → Zaawansowane → Dodaj brakujące klucze GPG .

To wszystko czego trzeba by móc używać Kicada, czy warto? Z moich doświadczeń wynika że tak. Używanie go wymaga użytkowania skrótów klawiszowych – co początkowo utrudnia naukę, jednak finalnie bardzo zwiększa efektywność. Jeśli potrzebujemy narzędzia, a nie mamy na nie zbytnio pieniędzy do wydania – jest to praktycznie jedyny dobry wybór rozwiązania standalone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz